Duńczycy poszli w ślady koleżanek i również zdobyli tytuł mistrza Europy! W finale Skandynawowie pokonali Norwegów 2:0. Brązowe medale zawisły na szyi Węgrów.

Finał:

Dania – Norwegia 2:0 (25:18, 19:16)

Finał był pod kontrolą Duńczyków. Jak pokazuje wynik, nowi mistrzowie Europy pewnie wygrali oba sety, mimo usilnych starań Norwegów. Duńczycy w przekroju spotkania byli drużyną o wiele lepszą i zasłużenie sięgnęli po tytuł, podobnie wcześniej ich rodaczki.

Po meczu radości nie ukrywał Joachim Hansen, reprezentant Danii: – Oczywiście jestem bardzo szczęśliwy! Nie wiem czy ktokolwiek przypuszczał, że uda nam się wrócić do domu ze złotem. Wierzyliśmy w siebie i nasze umiejętności przez cały turniej, wszystko poszło zgodnie z planem, no i jesteśmy! Do tego wygrały też nasze koleżanki, więc to świetny turniej dla naszego kraju.

Mecz o 3. miejsce:

Węgry – Rosja 2:0 (26:20, 23:22)

Brąz w rękach Węgrów! O ile pierwszą partię Madziarzy wygrali w zasadzie bezproblemowo, drugiego seta dołożyli po niesamowitej pogoni i odwróceniu losów połowy. Najpierw doprowadzili w niej do remisu, a potem szybciej zdobyli “złotą bramkę”.

Mecz o 5. miejsce:

Niemcy – Chorwacja 0:2 (21:22, 18:19)

Chorwaci pokonali Niemców i zajęli 5. miejsce w turnieju. W drugim secie potrzebna była “złota bramka”. Różnica między oboma zespołami była minimalna, Chorwatom dopisało jednak więcej szczęścia.

Mecz o 7. miejsce:

Polska – Francja 2:1 (16:15, 12:22, 8:6)

Po fascynującym spotkaniu gospodarze, Polacy pokonali Francuzów 2:1 i zajęli 7. lokatę w turnieju. To ich najlepszy wynik w historii. To już drugie zwycięstwo Biało-Czerwonych nad Trójkolorowymi podczas mistrzostw.

Mecz o 9. miejsce:

Hiszpania – Szwecja 2:1 (21:20, 24:28, 4:2)

Także jeden z najbardziej wyrównanych meczów ostatniego dnia mistrzostw. Pierwszy set do rozstrzygnięcia potrzebował “złotej bramki”, a mecz – shoot-outów. Minimalnie lepsi okazali się jednak obrońcy tytułu – Hiszpanie. Wywalczone 9. miejsce nie jest jednak dla nich szczytem marzeń.

Mecz o 11. miejsce:

Turcja – Ukraina 2:0 (24:23, 18:17)

Turcy z dużą dozą szczęścia poradzili sobie z Ukraińcami. Oba sety zakończyły się ledwie jednopunktowym zwycięstwem zawodników znad Bosforu. Druga partia rozstrzygnęła się dopiero dzięki “złotej bramce”.

Mecz o 13. miejsce:

Serbia – Rumunia 0:2 (18:21, 20:22)

Po dość wyrównanym spotkaniu Rumuni pokonali Serbów i to im przypadnie 13. lokata w mistrzostwach.

Mecz o 15. miejsce:

Szwajcaria – Włochy 0:2 (15:27, 22:29)

Włosi nie dali szans Szwajcarom, wysoko wygrywając oba sety. Helweci muszą zadowolić się 16. miejscem.

Mecz o 17. miejsce:

Słowenia – Portugalia 0:2 (18:26, 20:38)

Portugalczycy zdeklasowali Słoweńców, w obu setach budując bardzo dużą przewagę. 17. lokata na mistrzostwach jedzie na Półwysep Iberyjski.

Mecz o 19. miejsce:

Macedonia – Czarnogóra 2:0 (26:9, 28:22)

Czarnogórcy ostatnią ekipą mistrzostw. W meczu o uniknięcie zamykania stawki Macedończycy pewnie pokonali rywali.