Duńczycy i Norwegowie w finale! Tytuł mistrza Europy trafi więc do Skandynawii. Piątego dnia BH EURO w Starych Jabłonkach zapadło wiele ważnych decyzji.

Półfinały

Dania – Węgry 2:0 (19:16, 22:18)

Duńczycy pierwszym finalistą EURO! Choć rezultat 2:0 nie wskazuje na wyrównaną walkę, na piasku obserwowaliśmy prawdziwą batalię. Dwukrotnie jednak Skandynawom udało się zerwać Węgrom w samej końcówce setów i zbudować niewielką przewagę. Duńczycy swoje zwycięstwo zawdzięczają stalowym nerwom.

Norwegia – Rosja 2:1 (20:18, 24:26, 7:4)

Mecz zaczął się od prowadzenia Rosjan, które wydawało się, że zostanie przypieczętowane wygranym setem, jednak pogoń Norwegów okazała się udana. W drugim secie role się odwróciły. W ostatniej chwili do remisu doprowadzili Rosjanie. Oni zdobyli też “złotego gola”. W shoot-outach lepiej poradzili sobie jednak Skandynawowie i dołączyli do Duńczyków w finale.

Finał: Dania – Norwegia
Mecz o 3. miejsce: Węgry – Rosja

Mecze o miejsca 5-8

Francja – Niemcy 0:2 (18:22, 16:19)

Niemcy stosunkowo łatwo poradzili sobie z Trójkolorowymi, oba sety kończąc z kilkoma bramkami przewagi. Dzięki temu zagrają o 5. miejsce.

Polska – Chorwacja 1:2 (18:21, 21:20, 6:9)

Do Niemców dołączą Chorwaci, którzy po shoot-outach pokonali Polaków. Był to fascynujący mecz, drugi set rozstrzygnięty był przez złotą bramkę. Minimalnie lepsi okazali się jednak goście z Bałkanów.

Mecz o 5. miejsce: Niemcy – Chorwacja
Mecz o 7. miejsce: Polska – Francja

Mecze o miejsca 9-16

W tej fazie spotkały się po dwie najgorsze drużyny z dwóch grup w fazie zasadniczej oraz po dwie najlepsze z grup “pocieszenia”.

Oba sobotnie spotkania wygrali Hiszpanie oraz Szwedzi i to oni zagrają o 9. miejsce. O 11. lokatę zmierzą się ekipy, które w sobotę zanotowały i zwycięstwo, i porażkę, czyli Turcy i Ukraińcy. Drużyny, które bilans dnia mają odwrotny zagrają o 13. pozycję (Serbowie oraz Rumuni). O 15. miejsce zmierzą się zaś Szwajcarzy i Włosi.

Mecze o miejsca 17-20

Słoweńcy wygrali z Macedonią, a Portugalczycy z Czarnogórą. W efekcie, wygrani zmierzą się o 17. miejsce, przegrani zaś o uniknięcie ostatniego miejsca turniejowej tabeli.