Za nami ćwierćfinały rozgrywek mężczyzn podczas EURO w piłce ręcznej plażowej w Starych Jabłonkach. Wiemy już, że w niedzielę koronowany zostanie nowy mistrz Europy. Hiszpanie, obrońcy tytułu, nie wyszli bowiem z grupy już w fazie zasadniczej!

Runda zasadnicza

Grupa 1

Pewni już awansu Duńczycy na dokładkę pokonali Norwegów (2:0). Mimo to, obie ekipy ze Skandynawii awansowały do ćwierćfinałów. Dołączyli do nich Niemcy oraz Rosjanie, choć w piątek drużyny te mierzyły się między sobą. Wygrali Rosjanie (2:1). W małej tabelce (aż cztery ekipy miały po cztery punkty) Niemcy byli jednak na tyle dobrze sytuowani, że i tak osiągnęli promocję. Hiszpanie, obrońcy tytułu, za burtą! Oprócz nich, także Serbowie zostali w polu pokonanych.

Wyniki meczów:
ESP-SRB 2:0
NOR-DEN 0:2
GER-RUS 1:2

Awansowali: Dania, Rosja, Niemcy, Norwegia

Grupa 2

W pojedynku na szczycie Chorwaci pokonali Węgrów 2:0. Obie ekipy już w czwartek były jednak pewne awansu. Polacy pokonali Szwajcarów (2:1) i zapewnili sobie trzecie miejsce w grupie. Wygrali też Francuzi, którzy uzupełnili ćwierćfinałową stawkę. Szwajcarzy oraz Ukraińcy pożegnali się z grą o medale.

UKR-FRA 0:2
SUI-POL 1:2
CRO-HUN 2:0

Awansowali: Chorwacja, Węgry, Polska, Francja

Runda pocieszenia

Grupy 3 i 4

Z kompletem punktów do strefy 9-16 awansowali Włosi oraz Szwedzi, którzy wygrali także swoje piątkowe spotkania. Dołączyła do nich Turcja, dzięki pokonaniu Macedonii (2:0) oraz Rumunia, mimo porażki z reprezentacją Trzech Koron (0:2).

Dania – Francja 2:0

Francuzi robili, co mogli, jednak nie mieli większych szans w starciu z rozpędzonymi Duńczykami, zwycięzcami grupy 1. Skandynawowie rozprawili się z nimi w dwóch setach.

Rosja – Polska 2:0

Ogromny zawód dla gospodarzy. Choć w pierwszym secie Polacy zostali rozbici, w drugim nawiązali równorzędną walkę. Niestety, złota bramka przesądziła o triumfie Rosjan bez konieczności rozgrywania shoot-outów.

Chorwacja – Norwegia 0:2

Norwegowie zaskakująco prosto poradzili sobie z Chorwatami, którzy w trakcie imprezy wyrośli na jednego z głównych kandydatów do złota. Oba sety skończyły się czteropunktową przewagą Skandynawów.

Węgry – Niemcy 2:1

Był to zdecydowanie najciekawszy ćwierćfinał. Pierwszego seta wysoko wygrali Węgrzy, drugiego zdominowali Niemcy. Wszystko rozstrzygnęło się dopiero w serii shoot-outów. Tam więcej zimnej krwi zachowali Madziarzy.

Pary półfinałowe: Dania – Węgry, Rosja – Norwegia